Faktura jest podstawą w rozliczeniach między różnymi przedsiębiorstwami. Dokumentuje ona zarówno nasze wydatki, jak i przychody. Faktura elektroniczna jest już praktycznie powszechną formą rozliczeń. Jednak nie jest ona jednoznaczna z ustrukturyzowaną fakturą elektroniczną. Czym zatem charakteryzuje się ustrukturyzowana faktura elektroniczna? Postaramy się to przybliżyć poniżej.
Czym jest ustrukturyzowana faktura elektroniczna?
Często faktura elektroniczna mylona jest z tą ustrukturyzowaną. Jednak różnice między nimi są bardzo znaczące. Ustrukturyzowana faktura elektroniczna jest fakturą elektroniczną, która posiada określony, czyli ustrukturyzowany format. I stąd też wywodzi się jej nazwa. Strukturyzacja ta dotyczy zapisu danych w formacie XML. Oznacza to, że zapis danych zawartych na fakturze jest jednolity oraz podzielony na poszczególne kategorie informacyjne, które zostały określone przez Unię Europejską. Tak ścisłe grupowanie informacji zawartych na fakturze ma za zadanie zautomatyzować przekazywanie oraz przetwarzanie tych danych. Dzięki temu przepływ danych między różnymi systemami księgowymi instytucji publicznych, a systemami księgowymi przedsiębiorców powinien odbywać się szybko i sprawnie. Ustrukturyzowana faktura elektroniczna ma za zadanie ułatwić oraz usprawnić rozliczenia. Ponadto odciąża ona pracę człowieka, która związana jest z ręczną analizą danych zawartych na poszczególnych fakturach. Dlatego też podstawowa różnica między zwykłą fakturą elektroniczną a tą ustrukturyzowaną polega na formacie zapisu danych zawartych na fakturze. Tradycyjna faktura elektroniczna zapisywana jest zazwyczaj w formacie PDF lub występuje w postaci skanu. Taki format pozwala nam jedynie na wzrokowe odczytywanie i analizowanie danych zawartych na fakturze. Natomiast elektroniczna faktura ustrukturyzowana daje nam możliwość przetwarzania danych zawartych na fakturze za pomocą komputera, bez udziału człowieka.
Jakie dane powinny znaleźć się na ustrukturyzowanej fakturze elektronicznej?
Dane, które znajdują się na ustrukturyzowanej fakturze elektronicznej, jak już zostało wspominane, są ściśle określone przez Unijne normy. Pamiętajmy też, że dane te powinny być zgodne z Ustawą VAT i art. 106e ust 1. Tak więc obowiązkowo na każdej fakturze, również tej ustrukturyzowanej muszą się znaleźć dane takie jak między innymi:
- data wystawienia,
- dane podatnika oraz nabywcy towarów lub usług wraz z ich adresem,
- numer Identyfikacji Podatkowej w przypadku przedsiębiorstw,
- data sprzedaży, czy też dostawy towarów,
- data wykonania usługi,
- rodzaj towaru lub usługi,
- ilość,
- cena jednostkowa oraz koszt całkowity,
- stawka podatku.
Oprócz tych danych elektroniczna faktura ustrukturyzowana powinna również zawierać informacje o odbiorcy płatności oraz wskazywać umowę zamówienia publicznego, do którego odnosi się ta faktura. Pamiętajmy też, że od 1 sierpnia 2019 roku obowiązek przyjęcia ustrukturyzowanych faktur elektronicznych mają wszystkie instytucje publiczne bez względu na kwotę transakcji. Dzięki ujednoliceniu formatu danych, jakie daje nam strukturyzacja faktur elektronicznych zyskujemy przede wszystkim oszczędność czasu oraz kosztów związanych z przetwarzaniem danych z faktur.