Czym zajmuje się specjalista ds. kadr i płac?

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotna z punktu widzenia przedsiębiorstwa jest rola specjalistów ds. kadr i płac. Można spotkać ich praktycznie w każdej firmie; to dzięki nim wiele procesów funkcjonuje płynnie i prawidłowo. Jakie zadania leżą w gestii specjalisty ds. kadr i płac? Jakie cechy powinien posiadać? Czy ważne są szkolenia? Kadry i płace to szeroki temat, który postaramy się nieco przybliżyć w niniejszym artykule.

Specjalista ds. kadr i płac – zadania

W najprostszym ujęciu, specjaliści ds. kadr i płac opiekują się ludzkim potencjałem firmy, co z kolei możemy podzielić na tzw. „HR twardy” i „HR miękki”. Na pracę owych specjalistów składa się wiele różnych zadań. Pierwszym z nich jest kontrola nad systemem wynagrodzeń – dbają oni o to, by wypłacano je w terminie. Pilnują też ewidencji pracy.

Specjalista ds. kadr i płac zajmuje się również dokumentacją pracowników, kontaktuje się z różnymi instytucjami, dostarcza im raporty, rozliczenia i inne dokumenty. Osoby te sprawują także pieczę nad wnioskami o urlop i zwolnieniami lekarskimi. Pełnią też ważną funkcję podczas zatrudniania nowych pracowników, kierując ich na odpowiednie badania, potwierdzając kwalifikacje czy przygotowując umowy.

Osoby na tym stanowisku mają za zadanie monitorowanie potrzeb pracowników i dobierania im odpowiednich szkoleń. Dbają również o właściwą komunikację w firmie i mogą przyjąć rolę mediatora w przypadku ewentualnych konfliktów. Powinny być one jak najbardziej otwarte, gdyż muszą utrzymywać nieustanny kontakt z pracownikami: sprawdzać, czy i jak dopełniają swoich obowiązków, badać, co ich motywuje i jak pogłębiać ich zaangażowanie w pracę.

Dobry specjalista ds. kadr i płac – czyli jaki?

Każdy zawód posiada pulę cech, które powinien posiadać idealny kandydat na owe stanowisko. Podobnie jest również w tym przypadku. Specjalista ds. kadr i płac powinien być osobą gotową na nieustanną naukę, gdyż w trakcie kolejnych lat pracy będzie poszerzał on swoją wiedzę. Niezwykle ważna jest tu dokładność i odporność na stres. Przydatnymi cechami dla takiego specjalisty jest też komunikatywność i otwartość – musi on lubić ludzi, umieć do nich dotrzeć, ale, gdy trzeba, powinien wykazać się również asertywnością.

Cechy te są oczywiście dość umowne, jednak nie ulega wątpliwości, iż posiadająca je osoba będzie miała wyjątkowe predyspozycje do wykonywania zawodu specjalisty ds. kadr i płac. Trudno bowiem wyobrazić sobie introwertycznego, podatnego na stres osobnika, który niejako będzie zarządzał gromadą ludzi.

Szkolenia – kadry i płace. Warto?

W dzisiejszych czasach normą jest, iż wielu przedstawicieli różnych zawodów przechodzi podwyższające ich umiejętności i kwalifikacje szkolenia. Kadry i płace nie różnią się tutaj od innych.

W tym zawodzie niezwykle ważne jest ciągłe dokształcanie się (choćby ze względu na zmieniające się prawo), dlatego specjalistyczne szkolenia są w tym przypadku nieocenione. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, warto korzystać ze szkoleń i kursów – i inwestować w ten sposób w siebie.

Poprzedni artykułDowiedz się, czy wdrożenie CRM może przebiec szybko i sprawnie!
Następny artykułCzym się charakteryzuje ustrukturyzowana faktura elektroniczna?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj