Pomimo obecnej, w dalszym ciągu dość trudnej sytuacji na rodzimym rynku, wielu przedsiębiorców postanawia nie czekać dłużej na to, aż sytuacja gospodarcza ustabilizuje się bardziej i postanawia nabyć lokal użytkowy, w którym to możliwe będzie samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej lub też jej podnajem celem generowania zysku pasywnego z posiadanego obiektu. Czy jest to rozwiązanie korzystne?
Okazuje się że jak najbardziej tak. Jak mówi nam przedstawiciel jednej z krakowskich firm, której specjalnością jest budowa biurowców i lokali użytkowych; jeżeli tylko wybierzemy obiekt znajdujący się w odpowiedniej, bezpiecznej, jak również cieszącej się zainteresowaniem potencjalnych konsumentów lokalizacji, to zyski generowane z wynajmu lokalu użytkowego znacznie przewyższają te, które osiągnąć można poprzez udostępnianie osobom zainteresowanym obiektu mieszkalnego. Jak wyliczają eksperci, w drugim z przypadków liczyć możemy na rentowność oscylującą w granicach od 3 do 5 procent, natomiast lokal użytkowy daje o wiele większe możliwości zarobkowania, jako że w jego przypadku rentowność utrzymuje się na poziomie od 7 do nawet 10 procent! Jest to więc doskonały pomysł na ulokowanie większych funduszy inwestycyjnych, które to następnie będą na nas pracować, generując tym samym tak bardzo pożądany przez wielu przedsiębiorców zysk pasywny, który następnie można inwestować i pomnażać dalej.
Nie należy jednak zapominać, że zakup lokalu użytkowego to nie tylko korzyści, ale także – zwłaszcza na początku – także koszty. Głównym z nich jest samo nabycie obiektu, co w zależności od lokalizacji może wahać się od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Oczywiście należność taką możemy rozłożyć na raty, dzięki czemu znacznie mniej odczujemy ją na kieszeni. W sytuacji, gdy budowla użytkowa lata swojej świetności ma już dawno za sobą, będziemy musieli przygotować się na wydanie kolejnych kilkunastu tysięcy złotych na jej doprowadzenie do stanu pełnej używalności – będzie to gwarancją bezpiecznego prowadzenia działalności gospodarczej, czy to przez nas czy przez osoby, które zdecydują się wynająć od nas taki obiekt.
Oczywiście od zysków z inwestycji odliczyć należy koszty eksploatacyjne, czy też podatki jakie będziemy musieli ponieść z tytułu zakupu nieruchomości użytkowej. Uważamy jednakże, iż jest to jak najbardziej trafiony pomysł na lokowanie pieniędzy w niepewnych czasach, kiedy to trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie w oczekiwaniu na lepsze czasy może okazać się pomysłem chybionym. Nawet w sytuacji, gdy przez dłuższy czas lokal taki nie będzie użytkowany, w dalszym ciągu będzie on trzymał swoją wartość, a biorąc pod uwagę rosnące ceny nieruchomości na rynku – możliwa będzie ewentualna odsprzedaż go po cenie wyższej niż miało to miejsce w momencie zakupu. Na tego typu inwestycji bardzo trudno jest stracić, natomiast jeżeli tylko zdecydujemy się na odpowiednią lokalizację i zaczniemy samodzielnie prowadzić w lokalu działalność gospodarczą bądź też umożliwimy to innym przedsiębiorcom, zyski jakie będziemy generować w ujęciu miesięcznym z pewnością będą wysoce satysfakcjonujące.