Leasing maszyn to dość popularna forma finansowania wśród przedsiębiorców. Umożliwia bowiem korzystanie z ważnych urządzeń bez konieczności w nie inwestowania dużych środków. Czy może być ona wywieziona za granicę? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na tak zadane pytanie.
Wywóz maszyny za granicę – czy to w ogóle możliwe?
Na początek zadajmy sobie pytanie, czy taka opcja, jak wywóz maszyny za granicę jest w ogóle możliwa? Jak najbardziej, w wielu przypadkach jest to możliwe. Wiele zależy jednak od konkretnej firmy leasingowej. Nie wszystkie na to pozwalają, dlatego nim skorzystamy z oferty leasingodawcy, dowiedzmy się, jak to wygląda. Najważniejsze to sprawdzić umowę leasingową oraz skonsultować się z leasingodawcą przed podjęciem jakichkolwiek kroków.
Warunki wywozu maszyny za granicę – o jakich pamiętać?
Jeśli leasingodawca się na to zgodzi, każdy leasingobiorca powinien spełnić określone warunki. Wiele tu zależy od polityki danej firmy leasingowej. Pamiętajmy, że maszyna w leasingu jest własnością leasingodawcy do czasu spłaty wszystkich należnych mu rat, dlatego to on decyduje o tym, jak z nią postępować. Nieprzypadkowo więc każdy taki przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.
Jak za wywozem przemawiają solidne argumenty, na przykład dobra kondycja finansowa firmy czy zabezpieczenie dodatkowe, to prawdopodobnie nie powinno być problemu, by wywieźć maszynę za granicę i tam z niej korzystać. Przez dodatkowe zabezpieczenie rozumiemy np. wpis na hipotekę nieruchomości, gwarancja BGK czy zastaw na innej maszynie bądź samochodzie. Może też to być gwarancja udzielona przez zagraniczną spółkę matkę.
Jak uzyskać zgodę krok po kroku?
Zacznijmy od tego, o czym już pisaliśmy wcześniej. Najpierw trzeba wybrać leasingodawcę i zapoznać się z warunkami, jakie oferuje w zakresie wywozu maszyn za granicę. Czego wymaga w tym zakresie? Jakie są jego postanowienia i zapisy umowy? Jak już się tego dowiemy, skontaktujmy się z przedstawicielem leasingodawcy, by zgłosić swoje potrzeby. W tej sytuacji często potrzeba przedstawić uzasadnienie, dlaczego wywóz jest tak ważny dla naszej firmy. Niezbędne też jest to, aby nakreślić plan użytkowania tego sprzętu za granicą.
Biznesowe uzasadnienie wyjazdu – jakie może być?
W poprzednich akapitach wspomnieliśmy o biznesowym uzasadnieniu wyjazdu, lecz to tak ważne, że warto napisać więcej na ten temat. Warto wiedzieć, że istnieje wiele przesłanek, dlaczego taki wywóz ma sens. Firma może pozyskać atrakcyjny kontrakt za granicą i do jego zrealizowania potrzebuje parku maszynowego. Bez maszyn więc ani rusz. A to tylko jeden z przykładów. Inny może być taki, że zagraniczna spółka córka planuje produkować asortyment o krótkim terminie spożycia, więc nie opłaca się go transportować na duże odległości. Mając maszynę na miejscu w innym kraju, nie trzeba się o to martwić.
Duże znaczenie mają tu też wymogi środowiskowe, które w Polsce są dość surowe. To sprawia, że uzyskanie stosownych pozwoleń zajmuje bardzo dużo czasu. Inaczej w innych krajach, gdzie można od razu działać.
Jak widać, jest kilka kwestii, o jakich musi wiedzieć każdy, kto chce wywieźć maszynę za granicę. Znając je, łatwiej nam określić, jakie mamy na to szanse.