Wynajem biura czy zakup przestrzeni biurowej?

Prowadzenie własnej firmy to suma wielu elementów. Potrzeba dobrego pomysłu, nieco szczęścia, odwagi, pieniędzy oraz odpowiedniego lokalu. Ten ostatni może być w opcji biura do wynajęcia lub kupionego na własność. Który wariant wydaje się lepszy?

Profil działalności

Firma firmie nie jest równa. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, najlepiej postawić na niewielki lokal. Wielu przedsiębiorców korzysta z własnego mieszkania, dzięki czemu oszczędzają sporo pieniędzy już na starcie własnego biznesu. Jeśli praca wymaga posiadania lokalu handlowo-usługowego, rozejrzenie się za odpowiednią powierzchnią użytkową jest niezbędne. Idealne biura do wynajęcia lub kupienia mieszczą się na parterze, przy ruchliwej, reprezentacyjnej ulicy. Mają piękne witryny i trudno ich nie dostrzec. Zwykle takie lokalizacje kosztują najwięcej. Przy niewielkiej działalności usługowej lepiej rozejrzeć się za biurem na wyższych kondygnacjach i niekoniecznie w ścisłym centrum.

Umowa czy akt własności

Gdzie szukać biur na wynajem w warszawie? Biura do wynajęcia to prężnie działająca gałąź nieruchomości. Firmy, oferujące takie usługi działają w każdym mieście. Dość często można natknąć się na ogłoszenia, dotyczące sprzedaży lokalu biurowego. Jest ich jednak nieco mniej. Zdecydowana większość przedsiębiorców woli wynajem, nie biorąc pod uwagę zakupu w dalszej perspektywie. Zwykle decydują o tym kwestie finansowe – przy nowym biznesie, zakup lokalu stanowi potężny wydatek. Wynajem lokalu wydaje się rozwiązaniem bardziej elastycznym. Czynsz, płacony za najem, stanowi koszt uzyskania dochodów, zmniejszając nieco comiesięczne wydatki. W przypadku braku powodzenia w biznesie, łatwiej się z niego wycofać rozwiązując lub nie przedłużając umowy najmu. Nie ma także problemu ze sprzedażą lokalu, którego posiadanie traci rację bytu.

Stabilny biznes

Wiele firm, działających na rynku, nie jest w stanie przetrwać nawet pierwszego roku. Taki scenariusz nie musi być powtarzalny za każdym razem. Ci, którym się udało, mogą pomyśleć o rozwoju firmy i inwestowaniu w nią. Jednym ze sposobów na pomnażanie majątku jest inwestowanie w odpowiedni lokal. Własne biuro to opcja stabilna, często kolejny etap po biurach do wynajęcia. Nie jest się uzależnionym od wysokości czynszu, kaucji i zmian, dotyczących wypowiedzenia umowy. Specjaliści szacują, że inwestowanie we własny lokal to inwestycja, która zaczyna się zwracać po około 6-7 latach. Planując wieloletnią działalność, warto wziąć to pod uwagę. Zakupiona nieruchomość ma także jeden, istotny plus. Może stanowić zabezpieczenie dla kredytu, jednocześnie generując wymierne korzyści podatkowe (odliczenie VAT).

Nowoczesne biznesy cechuje mniejsza stabilność niż kiedyś. Z tej perspektywy bardziej rozsądne wydają się biura do wynajęcia niż lokal na własność. Łatwiej w nich rozwijać skrzydła lub zmieniać profil swojej działalności. Zakup lokalu to z kolei opcja dla przedsiębiorcy, który na wiele lat chciałby się zaczepić w konkretnej branży.

Poprzedni artykułIdziesz na studia? Wybierz finanse i rachunkowość!
Następny artykuł5 biznesów idealnych na wyspę w galerii handlowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj