Rejestr akcjonariuszy bez tajemnic z domem maklerskim Q Securities

Początek 2021 roku przyniesie wiele zmian, dla spółek, będą one dotyczyły obowiązkowego rejestru akcjonariuszy. Z dniem 1 stycznia niepubliczne spółki komandytowo – akcyjne oraz akcyjne, muszą liczyć się z tym, że ich dotychczasowe dokumenty stracą ważność.

Kto będzie akcjonariuszem spółki?

Jeżeli chodzi o spółki, akcyjne, a także komandytowo – akcyjne akcjonariuszem będą tylko te osoby, które będą ujawnione w rejestrze akcjonariuszy. Prowadzenia rejestru będą się mogły podjąć jedynie podmioty, które mają uprawnienia, upoważniające ich do prowadzenia rachunku papierów wartościowych. Proste spółki akcyjne, a także komandytowo – akcyjne i akcyjne są zobowiązane, do zawarcia do końca września 2020 roku, umowy z takimi podmiotami jak np. domy maklerskie.

Kary pieniężne dla niewywiązujących się ze zobowiązania

Zawarcie umowy prowadzenia rachunków papierów wartościowych jest obowiązkiem wymienionych spółek. Za jego nieprzestrzeganie mogą zostać wyciągnięte konsekwencje finansowe. Spółki, które nie dokonają wyboru podmiotu i nie zawrą umowy dotyczącej prowadzenia rejestru akcjonariuszy, muszą liczyć się z karą grzywny, która może wynieść nawet 20 000 zł.

Kalendarium dotyczące dematerializacji akt

Ostatni kwartał 2020 roku i początek 2021 roku przyniosą wiele znaczących zmian. Dlatego do 30 września 2020 roku spółki powinny podpisać umowę z podmiotem, który będzie prowadził dla nich rejestr akcjonariuszy. Ten dzień jest także terminem wyboru takiego podmiotu, a zarazem pierwszym terminem do wezwania akcjonariuszy, do tego, żeby złożyli w spółce akcje. Do końca stycznia 2021 roku przypadną terminy kolejnych czterech wezwań akcjonariuszy. Od 30 września 2020 do końca lutego 2021 będzie miało miejsce kompletowanie dokumentów przez spółki, a 01 marca 2021 roku dotychczasowe dokumenty akcji przestaną być ważne, ponieważ w życie wejdzie rejestr akcjonariuszy.

Elektroniczny rejestr akcjonariuszy Q Securities

Nasz dom maklerski jest uprawniony do prowadzenia dla spółek rejestru akcjonariuszy. Proponujemy bardzo wygodną aplikację, która na pewno usprawni współprace. Zapewniamy usługę, która wiąże się z minimalną ilością formalności. Doświadczenie zdobyte w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych dają naszym klientom gwarancję zadowolenia.

Umowa z naszym domem maklerskim Q Securities może zostać zawarta drogą elektroniczną, jak i korespondencyjne, czy osobiście, według preferencji klienta. Gwarantujemy bezpieczeństwo oraz najlepszą cenę na rynku. Zapraszamy do współpracy – https://qsecurities.pl/uslugi-rejestr-akcjonariuszy

Poprzedni artykułCzym kierować się przy wyborze dostawcy lodów gałkowych?
Następny artykułJak łatwo znaleźć dobrą pożyczkę ratalną?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj