Czy fotowoltaika dla firm to opłacalne rozwiązanie?

Coraz więcej firm decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej w swoich siedzibach. Z pewnością jest to dobry sposób na uniezależnienie się od ciągle wzrastających cen prądu. Jednak czy fotowoltaika dla firm to opłacalna inwestycja? W dzisiejszym artykule odpowiemy to pytanie.

Jak działają panele słoneczne?

Panele słoneczne wyposażone są w ogniwa fotowoltaiczne. Pod wpływem działania promieni słonecznych dochodzi w nich do tak zwanego efektu fotowoltaicznego w wyniku którego powstaje prąd stały. Następnie prąd stały tafia do falownika – urządzenia, w którym zostaje zamieniony na prąd zmienny, czyli taki pozwalający na zasilanie wszelkich urządzeń elektrycznych w firmie.

Redukcja kosztów

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ponoszeniem kosztów za energię elektryczną. Są to spore sumy, szczególnie w przypadku firm posiadających duże budynki czy też hale produkcyjne. Dla wielu przedsiębiorców rachunki za prąd stanowią znaczne koszty prowadzenia działalności.

Fotowoltaika dla firm jest więc w tym przypadku zdecydowanie korzystnym rozwiązaniem. Panele fotowoltaiczne produkują bowiem energię z nieograniczonego i bezpłatnego źródła jakim jest Słońce.

Sprzedaż nadwyżek energii

Weekendy i święta to czas, kiedy większość przedsiębiorstw nie pracuje. Wtedy energia elektryczna wyprodukowana przez instalację PV sprzedawana jest do zakładu energetycznego. Warto zaznaczyć, że ma on obowiązek nadwyżkę prądu odkupić. Fotowoltaika dla firm stanowi więc w tym przypadku czysty zysk – teoretycznie nie przynosi dochodów, zarabia jednak na sprzedaży energii.

W zgodzie ze środowiskiem naturalnym

Podczas produkcji energii ze słońca nie są wytwarzane żadne substancje szkodliwe dla środowiska. Wiele firm chce dbać o środowisko i również dlatego decyduje się na fotowoltaikę. Co więcej, potencjalni klienci coraz częściej zauważają i doceniają firmy dbające o ekologię.

Zagospodarowanie wolnej przestrzeni

Sporo przedsiębiorstw posiada duże połacie nieużytkowanych dachów oraz gruntów. W obu przypadkach fotowoltaika dla firm jest odpowiednim rozwiązaniem. Dzięki temu, w łatwy i korzystny sposób możemy wykorzystać nieużytki.

Ile to kosztuje?

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależny jest między innymi od jej mocy oraz powierzchni. Zwrócenie się inwestycji to kwestia kilkunastu, a nawet kilku lat. Ponadto, można starać się o różnego rodzaju dofinansowania choć części kosztów. Warto również dodać, że poniesione wydatki przedsiębiorca może odpisać od podatku dochodowego.

Poprzedni artykułJak firmy mogą dbać o środowisko naturalne, wykorzystując normę ISO 14001?
Następny artykułSzybki leasing – czy to jest możliwe? Pewnie, że tak!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj