Troska o środowisko naturalne jest wpisana w przedsiębiorczość XXI wieku. Działanie na rzecz ochrony przyrody wpływa korzystnie na wizerunek oraz również podnosi prestiż firmy i bywa ważnym argumentem w wygrywaniu przetargów.
Jak działa ISO 14001?
Duże i średnie firmy w ostatnim dziesięcioleciu znacząco obniżyły emisję zanieczyszczeń powietrza i wód powierzchniowych. Wpłynęło to na poprawę stanu środowiska naturalnego w Polsce. Kwestia ta dotyczyła nie tylko dużych fabryk, takich jak huty czy kopalnie, ale również małych i średnich przedsiębiorstw. Wszystkie one mogą starać się wdrożyć normę ISO 14001, tak by uzyskać certyfikat.
Wdrożenie normy ISO 14001 oznacza, że firma powinna zobowiązać się do ograniczenia produkcji zanieczyszczeń i wprowadzenia działań mających na celu troskę o środowisko. Działania te w przypadku każdego przedsiębiorstwa mogą być inne. Są one indywidualnie dostosowywanie do działalności firmy. Aby uzyskać certyfikację firma powinna zastosować się do przepisów prawa i wdrożyć politykę przyjazną środowisku. W przypadku niespełnienia istotnych wymagań normy, certyfikat może być przyznany jedynie warunkowo, jeśli firma zadeklaruje chęć podjęcia działań korygujących.
Korzyści z wdrożenia norm 14001
Firma posiadająca certyfikat ISO 14001 przede wszystkim posiada wizerunek wiarygodnego i konkurencyjnego partnera. ISO 14001 nie tylko potwierdza, że przedsiębiorstwo działa odpowiedzialnie społecznie, ale również umacnia jego pozycję na rynku. Zgodnie z założeniami firma taka redukuje produkcję odpadów, a tym samym koszty z tym związane.
Kto powinien ubiegać się o ISO 14001
Certyfikat posiadają zarówno duże ogólnopolskie firmy, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Najwięcej z nich działa w branży przemysłowej. Uwiarygadnia on fabryki jako godnych kontrahentów, równocześnie sprawiając, że stają się bardziej akceptowalne społecznie. Jak starać się o certyfikat? Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej https://pro.bureauveritas.pl/.