Jak firmy mogą dbać o środowisko naturalne, wykorzystując normę ISO 14001?

Troska o środowisko naturalne jest wpisana w przedsiębiorczość XXI wieku. Działanie na rzecz ochrony przyrody wpływa korzystnie na wizerunek oraz również podnosi prestiż firmy i bywa ważnym argumentem w wygrywaniu przetargów.

Jak działa ISO 14001?

Duże i średnie firmy w ostatnim dziesięcioleciu znacząco obniżyły emisję zanieczyszczeń powietrza i wód powierzchniowych. Wpłynęło to na poprawę stanu środowiska naturalnego w Polsce. Kwestia ta dotyczyła nie tylko dużych fabryk, takich jak huty czy kopalnie, ale również małych i średnich przedsiębiorstw. Wszystkie one mogą starać się wdrożyć normę ISO 14001, tak by uzyskać certyfikat.

Wdrożenie normy ISO 14001 oznacza, że firma powinna zobowiązać się do ograniczenia produkcji zanieczyszczeń i wprowadzenia działań mających na celu troskę o środowisko. Działania te w przypadku każdego przedsiębiorstwa mogą być inne. Są one indywidualnie dostosowywanie do działalności firmy. Aby uzyskać certyfikację firma powinna zastosować się do przepisów prawa i wdrożyć politykę przyjazną środowisku.  W przypadku niespełnienia istotnych wymagań normy, certyfikat może być przyznany jedynie warunkowo, jeśli firma zadeklaruje chęć podjęcia działań korygujących.

Korzyści z wdrożenia norm 14001

Firma posiadająca certyfikat ISO 14001 przede wszystkim posiada wizerunek wiarygodnego i konkurencyjnego partnera. ISO 14001 nie tylko potwierdza, że przedsiębiorstwo działa odpowiedzialnie społecznie, ale również umacnia jego pozycję na rynku. Zgodnie z założeniami firma taka redukuje produkcję odpadów, a tym samym koszty z tym związane.

Kto powinien ubiegać się o ISO 14001

Certyfikat posiadają zarówno duże ogólnopolskie firmy, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Najwięcej z nich działa w branży przemysłowej. Uwiarygadnia on fabryki jako godnych kontrahentów, równocześnie sprawiając, że stają się bardziej akceptowalne społecznie. Jak starać się o certyfikat? Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej https://pro.bureauveritas.pl/.

Poprzedni artykułSzkolenia ortopedyczne
Następny artykułCzy fotowoltaika dla firm to opłacalne rozwiązanie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj