Zatrudnianie cudzoziemców – o czym powinien pamiętać pracodawca?

Według statystyk ponad pół miliona obcokrajowców, zatrudnionych w Polsce, odprowadza składki na ZUS. Imigranci ze wschodu zazwyczaj pozostają w naszym kraju na dłuższy okres, dlatego pracodawcy chcą zmian w regulacjach prawnych. Cudzoziemcy zapełniają bowiem lukę, która powstała na rynku pracy w ciągu ostatnich lat.

Podstawowe założenia

Osoby, pochodzące z kraju, przynależącego do UE, które chcą rozpocząć pracę w Polsce, nie muszą ubiegać się o specjalne zezwolenie. Ta sama zasada dotyczy mieszkańców Szwajcarii oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pozostali obcokrajowcy powinni jednak starać się o pozwolenie na pracę za granicą pod warunkiem, że ich pobyt w Polsce trwa dłużej niż trzy miesiące. Dokument wydaje wojewoda na prośbę osoby, która decyduje się zatrudnić cudzoziemca w swojej firmie. Pracodawca może również skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii prawnej TGC Corporate Lawyers, by wszelkie procedury, związane z legalnym pobytem obcokrajowca były właściwie zrealizowane. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, jeśli np. obcokrajowiec chce sprowadzić do Polski swoją rodzinę.

Zobowiązania pracodawcy

Płatnik powinien pobierać i przekazywać urzędowi skarbowemu zaliczki na podatek dochodowy. Dotyczy to różnorodnych umów oraz zobowiązań, wypłacanych na podstawie pełnionej przez daną osobę funkcji. Do prawidłowego przeprowadzenia rozliczeń konieczne jest ustalenie statusu rezydencji podatkowej cudzoziemca Polsce. W zależności od rodzaju umowy oraz źródeł uzyskiwanych przez obcokrajowca dochodów, obowiązki płatnika mogą mieć różnorodny wymiar. Po zakończeniu roku podatkowego pracodawca powinien przygotować odpowiednie wykazy przychodów oraz przekazać je zatrudnionemu i przedstawicielom urzędu skarbowego.

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się zatrudnić obcokrajowców w swoich firmach. Nie ma w tym nic złego, jeśli proces ten ma legalny przebieg. Pracodawca powinien pamiętać, iż jest on zobowiązany do odprowadzania odpowiednich składek. W przeciwnym razie, spotkać go mogą nieprzyjemne konsekwencje.

Poprzedni artykułCentra handlowe w dobie zakupów w Internecie
Następny artykułRozszerzona gwarancja APC dla firm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj