Platforma B2B do hurtowni online. Co wybrać?

Coraz więcej hurtowni obsługuje swoich klientów w sieci. Aby transakcje były udane, warto pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma dobra platforma B2B!

Transakcje B2B (ang. business-to-business) to rodzaj transakcji odbywających się między dwoma firmami. Tego rodzaju umowy handlowe zawierane są nie tylko stacjonarnie, ale coraz częściej również przez internet. Zamówienia B2B realizowane są wtedy za pomocą specjalnych hurtowni online, które przypominają zwykłe sklepy internetowe. W rzeczywistości stosuje się wtedy zupełnie inne platformy sprzedażowe, które skoncentrowane są na wsparciu transakcji pomiędzy firmami.

Jak dokładnie działa system B2B przeznaczony do handlu hurtowego w internecie? Jakie funkcje może posiadać platforma B2B do takich transakcji? Kto zajmuje się dostawą takich właśnie rozwiązań dla firm?

Sklep B2B – wygodne zakupy hurtowe przez internet

Hurt, w przeciwieństwie do detalu, posiada inną specyfikę transakcji. W tym przypadku najczęściej przedsiębiorca składa większe zamówienia na określone produkty, kupuje je w niższych cenach i może rozliczać się z odroczonym terminem płatności.

Przez wiele lat takie właśnie zamówienia B2B były możliwe jedynie stacjonarnie. Teraz coraz częściej umowy zawierane są przez internet w specjalnych hurtowniach internetowych. To szereg korzyści zarówno dla samego kupującego, ale również dla sprzedawcy!

Kupujący uzyskuje wtedy dostęp do szerokiej gamy produktów, które nie zawsze dostępne są we wszystkich hurtowniach stacjonarnych. Może także składać zamówienia w dowolnym momencie – bez konieczności wychodzenia z firmy, a nawet z domu. Z kolei dla właściciela hurtowni jest to dodatkowy sposób na podwyższenie zysków przez dotarcie do szerszego grona klientów.

Jak działają sklepy B2B?

Sklep B2B, czyli, potocznie mówiąc, hurtownia internetowa, to rodzaj serwisu, w którym zarejestrowane podmioty gospodarcze – firmy mogą składać swoje zamówienia.

Podobnie jak zwykłe sklepy internetowe, także sklepy B2B działają na bazie specjalnych platform sprzedażowych. Platforma B2B oferuje przy tym szereg innych funkcjonalności, które związane są ze specyfiką handlu hurtowego.

Funkcje oferowane przez platformy B2B:

  • panel administracyjny – łatwe zarządzanie sklepem, jego artykułami i cenami, dostęp do statystyk, segmentacja klientów
  • konfiguracja produktów – tworzenie produktów sklepie i ich dodawanie
  • wyszukiwarka produktów – także po ich cechach
  • porównywarka produktów – łatwe porównanie ofert
  • zarządzanie cenami indywidualnymi i grupowymi
  • importowanie i eksportowanie cen
  • ofertowanie – sprzedaż na określonych warunkach, możliwość negocjacji cenowych
  • tworzenie reguł biznesowych
  • profilowanie klientów
  • kontrola nad zleceniami przeznaczonymi dla dostawców i podwykonawców
  • obsługa serwisu, reklamacji, zwrotów
  • integracja z systemami ERP

Więcej przykładowych funkcji może zaprezentować platforma B2B OMNIcommerce.

Jak wybrać najlepszy system B2B do handlu hurtowego przez internet?

Aktualnie przedsiębiorcy posiadają do dyspozycji szeroka gamę różnych platform, za pomocą których można realizować zamówienia B2B. Czym warto kierować się przy zakupie odpowiedniego systemu tego rodzaju?

Kluczem jest określenie swoich potrzeb i zapoznanie się z rożnymi dostępnymi propozycjami. Wówczas można stworzyć taki sklep B2B, który będzie mógł zagwarantować optymalne wsparcie w transakcjach, a także będzie mógł on zapewnić wygodę zakupów każdemu z klientów.

Wdrożenie platformy B2B nie jest przy tym czynnością czasochłonną. Wiele systemów tego rodzaju, w tym wspomniany OMNIcommerce, wymagają zaledwie około 3 miesięcy do tego, aby rozpocząć pracę hurtowni online.

Wybrane systemy można również przetestować całkowicie za darmo przed zdecydowaniem się na tak dużą inwestycję.

Reasumując, platforma B2B, na której bazie może powstać internetowy sklep B2B, to korzystny wybór dla każdej hurtowni, która pragnie docierać do jeszcze większej liczby klientów. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu zamówienia B2B można realizować znacznie łatwiej!

Poprzedni artykułZobacz, dlaczego warto znać prawo konkurencji
Następny artykułJakie korzyści daje outsourcing płac?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj