Koparka – do czego służy koparka, najczęstsze awarie koparek

Koparka to maszyna, która służy głównie do wykonywania różnego rodzaju prac ziemnych. Za jej pomocą możemy oddzielić urobek od ziemi lub wykorzystać ją jako urządzenie załadowcze w przypadku materiałów sypkich, takich jak piasek czy żwir. Maszynę tę stosujemy wszędzie tam, gdzie musimy kopać w ziemi. Każda koparka działa inaczej i ma inne cechy. Koparki, które wykonują wykopy, składają się z urządzenia kopiącego i układu napędowego napędzanego dużymi silnikami elektrycznymi diesla dla uzyskania mocy.

Do czego używane są koparki?

Koparki są głównie używane w pracach ziemnych, budownictwie przemysłowym i wykopach. Jednak koparki mogą być również wykorzystywane w leśnictwie przemysłowym, transporcie górniczym i innych gałęziach przemysłu. Koparka wykopuje ziemię, aby spełnić wymagania klienta na placu budowy. Koparka jest zazwyczaj rodzajem maszyny do przemieszczania ziemi. Maszyna ta posiada ramię z przymocowaną do niego łyżką lub urządzeniem kopiącym. Tego typu koparki nazywane są łopatami. Obecnie małe koparki są szeroko stosowane w różnych sektorach przemysłu, takich jak budowa dróg, budowa mostów i budowa osiedli mieszkaniowych. Średnie i duże koparki są szeroko stosowane w dużych kopalniach odkrywkowych i projektach transportowych, takich jak elektrownie wodne i koleje.

Z czego składa się układ hydrauliczny koparki?

Układ hydrauliczny koparki składa się z pompy, silnika i węży. Jest to system, który umożliwia koparkom poruszanie ramionami w górę i w dół lub z boku na bok. Może on również podnosić przedmioty lub wykonywać różne inne rodzaje prac przy użyciu koparek.

Tak jak w przypadku każdej maszyny napędzanej olejem hydraulicznym, koparka potrzebuje pompy, aby podnieść ciśnienie płynu hydraulicznego. Pompa ta składa się w rzeczywistości z dwóch części: silnika, który napędza pompę, oraz części, która przepycha urobek do koparki. W koparkach urobek jest przepychany elastycznymi wężami do specjalnego zbiornika na pokładzie. Istnieją koparki, które mają dwa zbiorniki na urobek. Kiedy jeden z nich jest pełny, koparka będzie pracować do momentu napełnienia drugiego zbiornika. Taka koparka ma specjalny silnik, który napędza pompę. Urobek jest przepychany wężami do łyżki lub urządzenia kopiącego na ramieniu koparki, które może być podnoszone lub opuszczane w celu wykonania różnych rodzajów prac.

Awarie układu hydraulicznego koparki

Większość systemów hydraulicznych koparek ulega awarii z powodu nieszczelności i skoków ciśnienia. Awarie te mogą być spowodowane luźnym połączeniem węża, wpadnięciem koparki do dziury lub przewróceniem się na przeszkodę podczas prac ziemnych. Kiedy koparki wpadają w dziury, urobek zazwyczaj utyka w silniku i układzie hydraulicznym koparki. Powoduje to zatrzymanie pompy i dodatkowe obciążenie węży i innych elementów, co prowadzi do ich pęknięcia lub wycieku. Płyn hydrauliczny jest łatwopalny i znajduje się pod ciśnieniem, więc rozlane paliwo może się zapalić, gdy koparki się przewrócą.

Na co zwracać uwagę, gdy koparki ulegają awarii?

Aby koparki działały prawidłowo, wymagają regularnego serwisowania, a także napraw w razie potrzeby, aby mogły pracować wydajnie. Przestrzeganie właściwych wytycznych dotyczących konserwacji pomoże bezpiecznie i efektywnie wykonywać prace serwisowe i naprawcze koparek. Awaria koparki może być spowodowana niską mocą akumulatora lub brakiem płynu hydraulicznego w układzie koparki. Ważne jest, aby prawidłowo serwisować koparki, by mogły pracować lepiej i bardziej wydajnie.

Serwis koparek – na czym polega serwis koparki

Dobrze działający układ hydrauliczny w koparce jest jednym z najważniejszych układów, który pozwala operatorowi na sprawne operowanie tą maszyną. Większość układów hydraulicznych koparek ulega awarii z powodu nieszczelności i skoków ciśnienia, które mogą nawet spowodować uszkodzenie pompy hydraulicznej.

Serwisowanie koparek wymaga:

  • sprawdzenia komponentów pod kątem wycieków, pęknięć, zużycia i innych uszkodzeń, które mogą wpłynąć na wydajność,
  • upewnienia się, że wszystkie węże hydrauliczne są prawidłowo podłączone,
  • kontroli poziomu oleju w skrzyni korbowej silnika,
  • sprawdzenia, czy filtry paliwa nie są zatkane.

Zęby koparki powinny być również kontrolowane pod kątem zużycia. Jeśli koparka będzie używana do wyrównywania terenu lub odśnieżania, należy upewnić się, że posiada regulowaną przeciwwagę.

Jakie są niektóre typowe problemy z koparkami elektrycznymi?

Awarie koparek są często spowodowane niską mocą akumulatora, brakiem płynu hydraulicznego w układzie koparki lub zanieczyszczeniami, które utknęły w silniku koparki lub układzie hydraulicznym. Kiedy tak się dzieje, może nie być wystarczającej mocy do uruchomienia elementów takich jak koła zębate i koła łańcuchowe. Niski poziom naładowania akumulatorów w koparkach powoduje trudności w poruszaniu kół zębatych, ponieważ nie obracają się one bez odpowiedniego zasilania.

Gdzie wykonuje się serwis koparek?

Zazwyczaj koparki są serwisowane w warsztatach naprawczych lub u dealerów koparek, jeśli zostały zakupione jako nowe. Jednak wiele osób decyduje się na samodzielne serwisowanie swoich koparek, ponieważ pozwala to zaoszczędzić pieniądze. Koparki mobilne nie muszą być również zabierane z miejsca pracy, więc mogą być serwisowane w garażu lub warsztacie na miejscu. Zaleca się jednak, by naprawę podzespołów hydrauliki siłowej pozostawić fachowcom, którzy są doświadczeni w tej trudnej dziedzinie. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych problemów, które mogą generować wysokie koszty.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Poprzedni artykułZakup lokalu użytkowego – czy to dobry pomysł i jakie są koszty?
Następny artykułMeble gabinetowe – nie tylko komfort i wygoda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj